Ondřejovo okénko

TÝDEN.CZ

22. 7. 2019
Rubrika: O penězích

O ekonomii II: Růst růstu a HDP

Autor: Ondřej Čapek

29.11.2008 17:56

„Možná, že ekonomové mají celou řadu matematických formulí – nenávidím ten jejich směšný pavědecký pajazyk –, aby zdůvodnili růst Růstu, ale stále většímu počtu lidí se zdá, že je ošklivý, nespravedlivý, že ničí náš společný svět kousek po kousku…“ notuje si Václav Bělohradský v rozhovoru s Martinem Škabrahou vznešeně pojmenovaném Filosofické otázky. 

„Růst růstu“, prokletý termín daný do oběhu jako kladivo na ekonomy je jedním z těch hodně nešťastných. Je – li pochopen jako růst hrubého domácího produktu (HDP), tvrdí něco, co v ekonomii, která je hodná označení „věda“, prostě a jednoduše neexistuje. Nominální HDP je pouhá suma peněžních transakcí za určité období (typicky za rok). Reálné HDP je od inflace očištěný nominální HDP. Inflace je změna ceny v čase u sledovaného zboží, které je v tzv. spotřebním koši, přičemž se jen obtížně sleduje co to je identického zboží: stejně drahá televize bude mít asi lepší parametry dnes, než před pár lety. Berte tedy růst HDP spíš jako analogii s teplotou organismu: pokud je jeho růst nízký, něco se děje, protože lidé v průměru méně směňují. Může to znamenat obavy z budoucnosti, vyšší nezaměstnanost, atd. Naopak existuje i příliš vysoký růst HPD, kdy se ekonomika přehřívá. Ostatně analogie s teplotou organismu má i své historické opodstatnění. První ekonomický model ve kterém peníze cirkulují mezi sektory ekonomiky vytvořili fyziokraté jako François Quesnay, lékař na dvoře Ludvíka XV, a inspirovali se objevem krevního oběhu v organismu Williama Harveyho z roku 1628. 

Ne každý růst je zdravý: nemusíme být nadšeni z toho, že je tažen zadlužováním domácností, či státu. Současná krize v USA může být chápána mimo jiné jako „prožrání“ dnešního růstu HDP jeho přílišným růstem dopovaným měnovou politikou příliš nízkých úrokových měr v letech 2001 až 2004. Dalším dobrým argumentem je tvrzení, že růst se děje na úkor čerpání a ničení přírodních zdrojů. Jinak řečeno: část nákladů je odsunuta do budoucnosti. Zbouráním severočeského Mostu jsme realizovali značně problematický okamžitý zisk z těžby, kdežto náklady (sociální i jiné) budeme platit i v budoucnu. Bělohradského představa, že ekonomie tyto náklady systematicky pomíjí je nesmyslná. Ekonomie přírodních zdrojů (resource economics) zná případ Velikonočního ostrova, kdy populace malthusiánsky kolísala v závislosti na jeho zalesnění: po vytěžení všeho dřeva následoval hladomor, potom opětovné zalesnění a zlepšení klimatických podmínek následovaný růst populace, která opět vše vytěžila. Podobně i úrodné oblasti Eufratu a Tigridu byly zničeny tisíciletým systémem zavlažování, který vedl k zasolením země. Naopak ale platí, že se New York netopí v hromadách hnoje jako vedlejšího produktu městské dopravy, jak bylo věštěno. Spor se vede o to, jak předvídat možné úsporné inovace spuštěné růstem ceny surovin. Sem padá selhání prognóz Římského klubu. A podobně nešlo dopředu odhadnout o kolik klesne spotřeba průměrného auta vlastněného Američany během ropné krize v roce 1973. 


Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  3.8

Diskuze

Ondřej Čapek

Texty, co jsem rád napsal a nešly uplatnit jinde
moje-maly.JPG
Oblíbenost autora: 6.52

O autorovi

"No ty seš intelektuál, akorát ti to kazí nějakejch patnáct procent z Kolbenky" ocapek@gmail.com

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031